I Zjazd WKPP – Relacja

Zespół Promocji Hufca
6 listopada 2016

Nastawał już zimny, piątkowy wieczór, gdy wraz ze swoimi rzeczami udałam się do szkoły w Szymbarku, rozmyślając o tym, co mnie czeka. Mam uciec, póki mogę, czy iść i zmierzyć się z nauką tak niesamowicie ważnej umiejętności, jaką jest pierwsza pomoc? Było to nurtujące pytanie, od którego zależało, czy przybędę na pole bólu, cierpienia i wszelkich innych urazów.
Kurs rozpoczął się od pokrzepiającego wstępu Marioli – komendantki. To, z jakim zaangażowaniem o tym mówiła, pokazało mi, że „łaaaa, będzie fajnie!”. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, co zrobiłam.
Wraz z resztą kursantów przebrnęłam przez wykład o bezpieczeństwie, a także ćwiczenia z nim związane. Strudzeni wyciąganiem osoby poszkodowanej z samochodu udaliśmy się na kominek, który wzbudził w nas chęć rozmyślania nad tym, po co tu jesteśmy. Piątek zakończyliśmy krótkim śpiewograniem, w końcu wiedzieliśmy, że następny dzień będzie ciężki.
Sobotę zaczęliśmy kolejnymi wykładami, by następnie przejść do ćwiczeń. W międzyczasie zdążyliśmy zgłodnieć, w końcu od śniadania minęło kilka godzin, a taka ja głodnieję od nadmiaru ważnych informacji.
Gdy nasze kiszki przestały grać marsza, czyli po bardzo smacznym obiedzie, wróciliśmy do szkoły na symulacje. Jeżeli myślisz, że wszystko jest proste i jasne, gdy siedzisz, słuchasz i sobie notujesz, to musisz się liczyć z tym, że podczas ćwiczeń to wygląda zupełnie inaczej. Każdy wie, że bez praktyki nie da rady, trzeba mieć to wyćwiczone. A podczas wypadku itp. jesteś tylko ty i osoba poszkodowana (ew. znajdzie się jakaś przypadkowa, która pomoże, m. in. zadzwoni na pogotowie). Wiesz dokładnie, co robić, ale nagle dochodzi stres, bo po raz pierwszy musisz działać; pamiętać o rękawiczkach, SAMPLE (wywiad ratowniczy z poszkodowanym), opatrzyć jakąś ranę lub zająć się osobą nieprzytomną, która nagle się wybudza niczym śpiąca królewna, i wielu innych ważnych informacjach, rzeczach itd. I nagle wszystko się wali, bo zaczynasz coś robić na opak lub od czegoś sobie nie przypominasz. Zapomniałam dodać, że instruktor, z którym masz symulacje, bacznie przygląda się temu, co robisz i masz ochotę zapaść się pod ziemię, bo nagle uświadamiasz sobie, co źle zrobiłeś/aś. Straszne, prawda? Ale dzięki temu zaczynasz myśleć i oswajać się, a wcześniejszy stres ucieka w las. Jest nawet możliwość, że pierwsza symulacja kompletnie ci nie wyjdzie, a na końcowej jesteś mistrzem.
Dużym zaskoczeniem zarówno dla mnie, jak i dla innych była gra. Siedziałam sobie spokojnie w sali wykładowej z całą resztą, gdy nagle wbiegła jakaś dziewczyna, wołając o pomoc. W takiej sytuacji musisz działać, być przygotowanym, myśleć; o bezpieczeństwie, o poszkodowanym i o reszcie towarzystwa też.
Dzięki symulacjom i grze dowiedziałam się, co jeszcze muszę podszkolić. Sobotnią kropką nad i było nocne śpiewogranie.
W niedzielę zajęliśmy się RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa). Moim zdaniem jest to najbardziej oklepana rzecz – do tej pory pamiętam, jak w klasach 1-3 się z tym spotkałam – i powtarzała się ona przez kolejne etapy mojej kariery naukowej w szkole. I przeraża mnie to, że jeszcze mnie czeka na lekcjach EDB. Aż ma się ochotę uciec. Jednak z drugiej strony cieszę się, że tak wiele razy się pojawia, jest to niesamowicie ważna umiejętność.
Taki kurs pomaga w zachowaniu zimnej krwi, w przełamaniu barier, dowiadujesz się o wiele więcej niż w szkole i jest o wiele bardziej atrakcyjny niż nudna lekcja edukacji dla bezpieczeństwa w szkole. A przede wszystkim zaczynasz wiedzieć, jak ratować innego człowieka i nie masz ochoty już więcej od tego uciekać.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z I zjazdu kursu wykonanych przez MuffinFoto 🙂


biały

Komenda Hufca ZHP Gorlice:
ul. Biecka 9B
38-300 Gorlice
tel.: (0-18) 353-52-80
tel. kom.: 690-033-113
e-mail: gorlice@zhp.pl
nr konta: 89 1240 5110 1111 0000 5204 1680

Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Krakowska
ul. Karmelicka 31
31-131 Kraków
NIP: 676-234-15-99

Poczta:
Dostęp do skrzynki e-mail w domenie gorlice.zhp.pl:
poczta.gorlice.zhp.pl
Dostęp do skrzynki e-mail w domenie zhp.pl:
poczta.zhp.net.pl

Śledź nas na:
Hufiec ZHP Gorlice na Facebook Facebook Hufiec ZHP Gorlice na Instagram Instagram

Za administrację stroną Hufca ZHP Gorlice odpowiada Zespół Promocjipromocja@gorlice.zhp.pl