Ankieta z Prawa Harcerskiego – wyniki

Zespół Promocji Hufca
28 marca 2016

Słowem wstępu…

Cześć i czuwaj. Na początku gromkie brawa dla wszystkich druhen! Okazuje się, że chyba tylko w moim środowisku występuje dominacja liczebna chłopców. Prawie dwa razy więcej dziewcząt wzięło udział w ankiecie. Okrągły wynik 200 odpowiedzi zrobił na mnie wrażenie – przyznaję, nie spodziewałem się. Czy wyniki zaskakują? Trochę na pewno. Wydało się, że drzemie w nas więcej szacunku do Prawa Harcerskiego niż przeciętny ankieter mógłby przypuszczać.

 

Taka sytuacja.

Ponad połowa ankietowanych (62 %) zaznaczyła, że niezależnie od sytuacji stara się przestrzegać PH. Trzeba przyznać, że pytania o przestrzeganie Prawa oscylują na podobnej stopie procentowej, więc ankietowani byli konsekwentni w swoich wyborach. Prawo znamy na pamięć i uważamy, że trzeba się do niego stosować… ale rozliczani z niego być już nie chcemy. Zdecydowana większość
(89%) uczestników ankiety stwierdziła, że przede wszystkim odpowiada przed własnym sumieniem. Bywa to dla nas uciążliwe – zależnie od sytuacji 😀

Ankieta-PH (1)-41

 

Klasyczne problemy – czyli 10 punkt Prawa Harcerskiego.

Długa, trzydziesto dziewięcio procentowa kreska  przypomniała że to dziesiątka jest dla nas prawdziwym challengem. Powszechnie wiadomo, że w dzisiejszych czasach lansuje się stosowanie używek, nic więc dziwnego w tym, że trudno nam się ich wystrzegać. Na drugim miejscu ze skromnym wynikiem 15 % plasuje się siódmy punkt prawa, traktujący o naszej karności. Co ciekawe, większość głosów została tu zostawiona przez kobiety!

Ankieta-PH (1)-42Ankieta-PH (1)-43

 

Jest radość.

Cytując klasyka „Jest radość”! Zdania są podzielone, ale okazało się, że najłatwiej nam być pogodnymi. Zawsze. Preferencje były różne, w końcu każdy jest inny. Co ciekawe spora liczba osób  (14 % ) stwierdziła, że przestrzeganie 10 punktu Prawa Harcerskiego jest dla nich najłatwiejsze. Patrząc po „sukcesie” jaki odniosła ta odpowiedź w poprzednim pytaniu, wpadłem w nie małą konsternację. Z drugiej strony, może zbyt często skupiamy się na tych nieszczęsnych używkach zapominając o innych wartościach?

 

Dwunastka i trzynastka to tylko czysta formalność. Nie ma mowy o nadinterpretacji, gdyż w obydwu przypadkach „Nie” nie przekroczyło 15 %. To jasne, w końcu nasze działania są ukierunkowane ku osiągnięciu pewnych ideałów ( nawet tak odległych jak te podane w harcerskim dekalogu ) – zdradzę, że moje zdanie także zawiera się w większości. W mojej skromnej opinii  uważam że prawo stawia nas „wyżej” od innych obywateli. Na ogół zadowoleni, nie jesteśmy jednak głusi na zmiany.

 

No właśnie „Co to znaczy zmieniać? Dostosować do własnej wygody?”.

Sądziłem, że skończy się na 10. punkcie i sprawa załatwiona. Nic innego jak dotąd nie wzbudzało takiego poruszenia (może za wyjątkiem Boga na każdym kroku). Doznałem zawodu, bo odnalazłem także drugi, szósty i inne. Nie narzekam, podziwiam. Przez cały „szum medialny” odnośnie ostatniego punktu (który chcąc nie chcąc chyba faktycznie nikogo nie zadowala) zapomniałem, że gdy padnie hasło „zmiany w prawie” usłyszę coś poza zgodnym okrzykiem „nałogi!”. Wracając do meritum odpowiedzi są naprawdę różne, zresztą sprawdźcie sami. W nagłówku umieściłem mojego faworyta. Zamieszczam jeszcze jedną z treściwszych wypowiedzi, resztę znajdziecie tutaj.

„Nie zmieniałbym nic, gdyż Prawo chcą zmienić te osoby, które nie potrafią się do niego dostosować ani go przestrzegać. Prawo to wskazówki dla nas jak mamy działać, by być przykładnym harcerzem i harcerzem z krwi i kości. Idea harcerska jest przepiękna i nie widzę nic co można było by zmienić. Jedynie harcerzy, którzy nie wiedzą jak go przestrzegać.”

Podsumowując…

Dokument jaki stanowi Prawo leży u podstaw ZHP i może właśnie dlatego wzbudza on tak wiele sprzecznych emocji. Pozornie jesteśmy stosunkowo jednomyślni. Po zagłębieniu się w odmętach tematu nie da się jednak nie zauważyć, że każdy ma do dodania coś od siebie (znowu zaznaczam, że w cale tego nie krytykuję! ;)). Choć ta tematyka nie jest moim konikiem to trochę z nią pracowałem, dyskutowałem, radziłem, myślałem. Szczególnie ze wspólnych debat wyciągnąłem przekonanie, iż naprawdę zależy nam na PH, przetacza się tylko wciąż ten sam problem. Zasadniczy. Nie myślimy, a w każdym razie zbyt mało. Osobisty przykład był dla mnie tym najsilniejszy – któż na co dzień zwraca uwagę na te dziesięć zdań? Na pewno nie ja. Więcej świadomości, a może już wkrótce i ten problem zażegnamy. Ostatecznie, do czegoś trzeba dążyć!

W tym miejscu chciałbym podkreślić, że na tym podsumowaniu moja praca z ankietą prawdopodobnie się zakończy. Przynajmniej na jakiś czas. Masowy sprawdzian miał pozwolić mi spojrzeć na sprawę Prawa Harcerskiego z szerszego, bardziej obiektywnego punktu widzenia. O Prawie wiele już było, jeszcze więcej będzie. Żywię nadzieję, że moja ankieta i te 200 bezcennych opinii zostawi po sobie ślad. Nieustanne odgrzewanie tego kotleta musi nam wyjść na dobre. Przynajmniej utrwalimy sobie wszystkie punkty. Wam jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas i chęci, ja skończyłem. Czuwaj!

 

Bartosz Szurek


 

Wyniki całej ankiety w jednym pliku (uwaga, zawiera kilka mało przemyślanych rozwiązań 😛 ).


 

 

 

biały

Komenda Hufca ZHP Gorlice
ul. Biecka 9B
38-300 Gorlice
tel.: (0-18) 353-52-80
tel. kom.: 690-033-113
e-mail: gorlice@zhp.pl
nr konta: 89 1240 5110 1111 0000 5204 1680

Dane do faktur

ZHP Chorągiew Krakowska
ul. Karmelicka 31
31-131 Kraków
NIP: 676-234-15-99

Poczta

Dostęp do skrzynki e-mail w domenie gorlice.zhp.pl:
Dostęp do skrzynki e-mail w domeenie zhp.pl:

Śledź nas na

Hufiec ZHP Gorlice na facebook.com

Za administrację stroną Hufca ZHP Gorlice odpowiada Zespół Promocjipromocja@gorlice.zhp.pl